Zdeněk Kurica
Moje cesta do formy

Jak to u mě začalo?

Poslední dva roky jsem se popravdě moc nehýbal. Moje pracovní povinnosti a osobní starosti ukotvily mé sedací svaly pevně k povrchu židle. Výsledkem byl (a stále ještě je) mj. i významný přírůstek izolační vrstvy. Díky tomu a dalším návykům, které mají ke zdravému životnímu stylu blízko…

Moje cesta do formy 1.

Jak to u mě začalo?

Poslední dva roky jsem se popravdě moc nehýbal. Moje pracovní povinnosti a osobní starosti ukotvily mé sedací svaly pevně k povrchu židle. Výsledkem byl (a stále ještě je) mj. i významný přírůstek izolační vrstvy. Díky tomu a dalším návykům, které mají ke zdravému životnímu stylu blízko…

A tak jsem si řekl DOST!

V rámci životního převratu a znovuobjevování dávno zapomenuté životní filozofie jsem přestal kouřit. Chvíli trvalo, než jsem nabral dostatečnou jistotu. Když se tak stalo, přestal jsem konzumovat alkoholické nápoje. To už byla hračka. Jakmile se jednou naučíte DĚLAT rozhodnutí, zjistíte, že je to jako jezdit na kole. Aby toho nebylo málo, učím se snídat a snažím se pečovat o své nehty poněkud civilizovanějšími způsoby.

Zatím poslední kapitolou tohoto příběhu je deportace tuku z bezpečí mého břicha (a mnoha dalších partií). Po konzultacích s mými sportovně aktivnějšími přáteli a poctivém online výzkumu jsem se rozhodl pro Spinning. Vyšel mi jako nejefektivnější varianta pro tzv. rozdýchání (v mém případě spíš resuscitaci) metabolismu. Osobně jsem si to pojmenoval jako fázi učení se potit.

Kam na Spinning?

Konkrétně jsem se rozhodl pro Spinning&Fitness na Kounicově ulici. Tuto instituci navštěvují především mí kolegové, kteří nešetřili chválou na majitele a jak jsem pochopil též hlavního body building specialistu. Párkrát jsem se s „Bobem“ (občanským jménem Bořivoj Drastich, ale tohle jméno jsem snad ještě neslyšel nikoho vyslovit) potkal a přiznávám, že ho jeho pověst v dobrém předcházela.

Kdy? Kam? A co s sebou?

Lekce pro nováčky se koná každý pátek v 18 hodin. Při telefonické rezervaci jsem se dozvěděl vše potřebné a hlavně to, že se mám snažit dokodrcat nejpozději 15 minut před začátkem lekce, aby se vše v pořádku stihlo.

Co s sebou? Tričko, kraťasy, tenisky a ručník drobnějších rozměrů na otření potu z čela, dále doporučuji nezapomenout osušku a sprchový gel (můj případ). Poslední věc, bez které se rozhodně neobejdete, je láhev vody.

Moje cesta do formy 2.

SPINNING® aneb Lekce 0

Sestoupil jsem do prostorů Spinning&Fitness. Hned se mě ujal člověk na baru, dostal jsem klíč a šup do cvičebního. Postupně se všichni nováčci začali kumulovat v prostoru před barem. Po chvilce se objevil instruktor. Představil se jako Karel. Zeptal se svého obecenstva, jaké jsou jejich…

Pravidla ,,jízdárny“

První věcí, kterou nás instruktor Karel v „jízdárně“ naučil, bylo nastavení kola. Nastavitelných částí není tolik, takže i člověk jako já si to byl schopen zapamatovat.

Druhá věc, kvůli které jsme se přesunuli do „jízdárny,“ už bylo samotné „osedlání“ kola. Lehká kontrola nastavení, utažení řemínků, seznámení se s nastavováním zátěže, ruční brzdou a už se šlapalo.

Je to JÍZDA

Úvodní lekce je zacílená na ovládnutí základních technik jízdy na Spinneru. Instruktor Karel vysvětloval za jízdy základní pravidla a možné odlišnosti každé následující lekce. Dozvěděl jsem se, jak držet správně ruce, jak pracovat se zátěží, jak dýchat a že je důležité správně rozložit síly.

Osobně jsem z toho pochopil, že nejdůležitější je vždycky řídit se vlastním tělem a nezničit se na prvním „kopečku“ tak, že dva dny nebudete moct chodit.

I když instruktor Karel nakázal „osolit“ zátěž a zvednout „sedinku“ ze sedla, zůstával jsem sedět a soustředil jsem se na to, abych dojel. Hodně jsem laboroval s kolečkem zátěže.

Na druhou stranu, čas od času je dobré si to zkusit od začátku do konce se vším všudy. Když to neklapne, nic se neděje. Když to klapne, rozhodně to zahřeje sebevědomí. Buďte prostě jen trochu racionální a nemyslete si, že po třetí lekci budete jezdit stejně jako instruktoři.

Konečně ze sedla

Úvodní lekce nakonec znamenala zhruba 35–40 minut v sedle. Po strečinku a otevřené diskuzi s instruktorem na témata více či méně spojená se Spinning lekcemi, následovala zasloužená sprcha. Při odchodu se potkáte i s Bobem, se kterým se ještě můžete poradit o všem, co se týká fitka, členství, nebo vašeho těla, hubnutí, posilování a měření výsledků a efektivity.

Odcházel jsem příjemně unaven, s dobrým pocitem a malým dárečkem… a hlavně objednaný na další lekci. 🙂

Doporučení

Abyste stejně nadšeně, jako já, odcházeli i vy, doporučuji (nejen) během dne, kdy vás čeká trénink, dodržovali pitný režim, dali si snídani a nejpozději 2 hodiny před lekcí sníst lehký dlabanec bohatý na cukry (např. rýže s ovocem). Po tréninku doporučuji zbaštit banán.

Vyhnete se tak nepříjemným pocitům po lekci, jako jsou malátnost, nadměrná únava, točení hlavy, apod. Tohle totiž dokáže proces dostávání se do formy pořádně otrávit.

Z vlastní zkušenosti vím, že když tohle odbydu, cítím se po tréninku jako přejetá srna.

Pokud máte den úplně z praku, nezoufejte. Existuje jedna nouzová varianta a to „čokoládový drink“, který vám před tréninkem nachystají na baru.

Moje cesta do formy 3.

Do formy aneb Vážení, měření, jídelníček
a nastavení tréninku

Úvodní rekapitulace, aneb co se změnilo od předchozího dílu. Stále nekouřím (127 dnů). Stále abstinuji (62 dnů) a stále jezdím SPINNING® (44 dnů, 2-3x týdně). Potíže mi stále dělá pravidelná strava. I tady ale zaznamenávám drobná vítězství. Například se mi již pár týdnů v řadě daří nevynechávat…

Z pohledu změny životosprávy mám za sebou docela povedený měsíc. Díky pravidelnější stravě a pravidelnému pohybu se cítím mnohem lépe. Schody nejsou problém, cesta na zastávku už netrvá 20 minut, ale jen 15 a navíc se po ní nepotím a nefuním jako kus jatečního vola.

Protože není čas, ztrácet čas, rozhodl jsem se skočit do „toho“ po hlavě. Domluvil jsem se s Bobem na akčním tříměsíčním plánu. To znamenalo změřit skladbu mého těla, analýzu mého stravování a nastavení tréninku.

První měření

Základem správného a zdravého hubnutí je pravidelné měření na takové protivné mašince, která člověku řekne, kolik má na sobě tuku a kolik svalstva a při pravidelném měření je schopná odhalit, zda člověk hubne právě na svalech, či na tuku. Nu tak jsem se na tu potvůrku postavil. Bylo docela depresivní sledovat, jak se téměř všechny hodnoty zastavily, zatímco množství tuku rostlo a rostlo.

Abych Vás neošidil o tu „zábavu“ s naměřenými hodnotami, tady jsem já v číslech:
Váha: 111 kg!
Z toho svalstvo: 36,6 🙁
Z toho tuku: 42,3!!!

Tajně jsem doufal, že na tom budu lépe. Sem se hodí jeden z mých oblíbených citátů amerického komika George Carlina: „Uvnitř každého cynika… je velmi zklamaný idealista.“ Rychle jsem tedy vykopal hrobeček, rozloučil se s tou částí mého já, která doufala a věřila, že svět je ve skutečnosti docela příjemné místo.

Vzhůru do boje.

Co si s naměřenými hodnotami počít?

Největší část rozboru naměřených výsledků se v mém případě točila kolem příjmu energie. Můj systém stravování totiž, kromě vytváření tukového polštáře, vedl také k úbytku svalové hmoty a k výraznému zpomalení metabolismu.

Dostal jsem naordinovanou pravidelnou stravu. Co se složení jídelníčku, dozvěděl jsem se, že moje strava navíc nebyla správně vyvážena. Moc bílkovin, málo sacharidů. O tučném se bavit nebudeme. (Každé jídlo se dá sníst, když je v něm dostatek slaniny, že?)

Důležité je vědět, jak se stravou před a po tréninku – jíst nejpozději 2 hodiny před tréninkem stravu bohatší na polysacharidy atd. Po tréninku je zase potřeba doplnit rychlé cukry (aplikuji banán) a do hodiny si dát normální baštu – něco trochu bohatšího na bílkoviny, aby mělo tělo z čeho budovat svalstvo.

Jídelníček na míru? 

Tip: Stravu doporučuji probrat s Bobem. Doporučí, co má sám osobně vyzkoušeno. Nemusíte pak v obchodě stát půl hodiny, než naleznete výrobek s potřebnými nutričními hodnotami. Navíc připravuje i jídelníčky na míru. Výsledkem je manuál, kde naleznete informace o potravinách, doporučené výrobky, recepty a plán na xy týdnů.

Jak nastavit trénink?

Po výbavě znalostmi z kapitoly „Jak si neházet při hubnutí klacky pod nohy hloupostmi ve stravování,“ jsme se dostali k nastavení tréninku.

Vzhledem k poměru tuku a svalů jsem dostal pro začátek naordinovanou posilovnu 2x týdně a 3x týdně se musím věnovat aerobní aktivitě – SPINNING®, veslování, běhání…

Úkoly zní jasně – zvýšit objem svalové hmoty a pomocí aerobních tréninků odbourávat tuk pěkně gram po gramu.

V tomto režimu mám za sebou první týden. A stále jsem naživu. Jen občas vypadám trochu utahaně. (hlavně ve chvílích, kdy se zapomenu tvářit)

Jak funguje spalování tuků

Při samotném tréninku nedochází k významnému odbourávání tuků, tělo si bere energii nejvíce z krevního cukru, svalových a jaterních zásob glykogenu a ze samotné svalové bílkoviny. Správně nastaveným tréninkem v těle proces spalování teprve spouštíte. Při správné tepové frekvenci začne tělo uvolňovat do krevního oběhu i tuky. Podle toho, co jsem se dočetl, k tomu dochází po 15-30 minutách aktivity v aerobním pásmu tepové frekvence. Proces uvolňování tuků ale při tréninku nekončí a trvá dalších 24 hodin. Pak platí, že více svalů spálí více tuků, a to především při procesu „následného spalování“ (z anglického „afterburn effect“).

Tip: Jaká je Vaše spalovací tepová frekvence, se dá přesně změřit (v ústavu), přesněji odhadnout, nebo orientačně tipnout. Doporučuji variantu druhou (Přesnější odhad se dá udělat na základě tabulek, stačí říct Bobovi a on vám řekne, co a jak.). Existuje ještě jeden způsob, ale ten jsem zatím neměl příležitost vyzkoušet. Jednou za čas se konají speciální SPINNING® lekce zaměřené vyloženě na práci s tepovkou. (Jakmile se mi naskytne příležitost, využiji a podělím se o zkušenost.)

Doporučení: Vyčíst se toho dá na internetu mnoho, a dokonce jsou některé informace i užitečné. Z vlastní zkušenosti ale vím, že je lepší se ze začátku nechat pohlídat. I drobné chyby mohou ve výsledku pěkně otrávit.

Perlička z měření:

Při měření jsem se dozvěděl perličku. Moje pravá ruka je o celých 100 gramů svalové hmoty těžší než moje levá ruka…

Napadlo mě totéž, co většinu z vás. To ale nevysvětluje, proč je moje pravá noha od levé těžší o celých 200 gramů. 🙂

V následující kapitole se dozvíte, jak jsem dopadl po prvním trenérem řízeném posilování.

Moje cesta do formy 4.

Do formy aneb Poprvé v posilovně

Na co se připravit, když jdete poprvé do posilovny? První trénink v posilovně z první ruky. 
V životě razím filozofii, že nejvíce se člověk naučí vlastní blbostí. Ale jelikož mám patřičně vyvinutý pud sebezáchovy, domluvil jsem se s Bobem, že mi první trénink…

Vědom si své vší (až muší) síly, měl jsem obavu, abych se krapet neztrapnil. Přece jen, cestou na SPINNING® jsem potkával pravidelně našeho právního zástupce (muže s obvodem paže větším, než je obvod mého stehna) a jemu podobné (cituji „hardcore dřepaře“). Inu, již nebylo cesty zpět. Vytěsnil jsem všechny své chmury a dostavil jsem se ve smluvený čas na značku.

Předstartovní kontrola 

Úvodní trénink zahájil trenér Bob lehkým přeměřením mých fyzických dispozic. Pohled zepředu, zezadu, zprava, zleva… a na světě byla diagnóza. „Zkrácené svaly, úpony a šlachy, chycený levý trapéz a zubaté lopatky.“

Zřejmě výsledek nošení tašky přes rameno a jistého hrbení se při chůzi i práci. Pracovní pozice, kterou jsem si oblíbil, spočívá v hlubokém a klenutém zaplutí do kancelářského křesla. Lidem s alespoň průměrnou obrazotvorností se mohou při tom pohledu honit hlavou (h)různé výjevy.

Začínáme zlehka napravovat škody

První cvik mi tedy měl posílit přitahovače lopatek, aby mi po pár týdnech výrazně nevyčnívaly. Bob mě posadil na gumový balon. Chvíli se mi pokoušel vysvětlit, jak se vlastně sedí rovně. Když se mu to povedlo, dal mi do rukou posilovací gumu (nejměkčí) a vysvětlil mi, co s ní mám dělat. Když jsem to konečně udělal správně, pochopil jsem, že to budou velmi dlouhé dvě hodiny.

Takových veselých cviků mě čekalo ještě pár. Například zvedání na první pohled směšně malých činek pomocí deltového svalu bez zapojení trapézu. Jak se ukázalo po prvních pár technicky správných opakováních, byl jsem to já, kdo byl směšný, když si myslel, že tyhle činky by mohl zvedat celý den.

Nepomohl jsem si, ani když přišlo na posilování svalů, které používám denně (očividně při běžném denním režimu nedokážu docenit jejich maximální potenciál).

Když to nejde, tak to prostě nejde 🙂 

Došlo i na cviky, které – dalo by se říci – nebyly úplně pro mě. Když se tak stalo, vymyslel trenér Bob vhodnou alternativu, kterou jsem již byl schopen akceptovat (rozuměj „provést alespoň průměrně správně a nezmrzačit sebe, či někoho ve svém okolí“).

Co se nevyplatí podceňovat? 

Trenér Bob se soustředil během celého tréninku především na to, abych správně ovládl techniky jednotlivých cviků. Když už se mi povedlo správně cvik provést, připomněl mi trenér Bob, že by bylo vhodné se během série čas od času i nadechnout. Když jsem zvládl techniku i dýchání (Někdy to chvíli trvalo, což nechápu, protože jsem byl přece vždycky tak šikovné dítě.), přišel čas na vydatný počet opakování.

Co se týče zátěže, musím přiznat, že byl trenér Bob milosrdný. Odcházel jsem příjemně unavený a druhý den jsem se dokonce mohl i pohybovat (prostě mohl, ale „jak“ už není podstatné :).

Strečink, sprcha a opáčko 

Abych nepředbíhal, po strečinku a sprše jsem si s trenérem Bobem sedl do relax zóny. Vytiskl mi seznam cviků, a ještě jednou je se mnou prošel a zdůraznil správnou techniku. Abych nemusel při dalším tréninku zbytečně přemýšlet, dopsal mi i jednotlivé zátěže.

Vyděržaj pioněr  

Aktuální stav je tedy 2x týdně posilovna, 3x SPINNING® (nebo jiná aerobní aktivita). Zatím se mi daří tempo držet i přes občasné akutní návaly nedostatku času.

Mé večerní návraty do kanceláře a pokusy o konstruktivní vytváření hodnot připomínají sebemrskačské indické festivaly. Odměnou za trochu toho nepohodlí je ale velmi dobrý pocit. Po dlouhé době se začínám cítit ve vlastním těle jako doma, i když je to dům v rekonstrukci, kde čile probíhají stavební a (především) bourací práce.

Důležitá data:
28. 10. 2012 – přestal jsem kouřit, 1. 1. 2013 – přestal jsem pít, 18. 1. 2013 – začal jsem jezdit Spinning®, 18. 2. 2013 – absolvoval jsem své první měření (111 kg, z toho tuku 42,3 a svalů 36,6) a dne 22. 2. 2013 jsem se začal sbližovat s posilovnou.

Moje cesta do formy 5.

Do formy aneb První srovnávací výsledky

A je to tady. Okamžik pravdy. Druhé měření, díky kterému se dozvím, jak jsem si za poslední měsíc vedl. Zda se povedl původní záměr hubnout na tuku a nabývat na svalech, či jsem hubnul nezdravě i na svalové hmotě, nebo nejhůř – jsem nehubnul vůbec. (Tato alternativa by mi…

Jak probíhal trénink měsíc před tímto měřením? 

Pokud jste četli minulý článek, víte, že můj tréninkový plán sestával z posilování 2x týdně a SPINNING®u 3x týdně.

Tento plán se mi dařilo celý měsíc dodržet a dvakrát dokonce překročit. Moje odhodlání dalece předčilo odhodlání vzorného kolektivu při sběru papíru.

Skutečně vyčerpávající byl (a stále je) můj souboj se zdravými stravovacími návyky. I na tomto poli jsem se celý měsíc snažil dodržovat disciplínu a řád. Bohužel jsem nebyl vždy úspěšný. Důsledkem jisté dávky nedůslednosti bylo pár vynechaných svačin a odbytých snídaní, ale i několik večerních nájezdů na nebohé skladové zásoby. (I když je nutno podotknout, že tyto nájezdy již zdaleka nepřipomínají ony barbarské časy před změnou životosprávy.)

Jakže jsem to dopadl?

Před (18. 2. 2013)

Váha: 111,8 Kg
Z toho svalstvo: 36,6 🙁
Z toho tuku: 47,3!!!

A po (19. 3. 2013)

Váha: 111,2 Kg
Z toho svalstvo: 38,0
Z toho tuku: 44,4

První pohled 

Na první pohled jsem za měsíc intenzivního tréninku zhubnul jen 0,6 kg. Tohle, když jsem viděl, tak jsem už už vytáčel rychlou.

Druhý pohled 

Druhý pohled, kterého jsem přes akutně zvýšený nitrolebeční tlak nebyl sám schopen, ovšem ukazoval významný úbytek na tuku – necelá tři kila, panečku. Když jsem tohle slyšel, srdce zaplesalo a samou radostí vyrovnalo předchozí arytmii.

Největší radost mi ovšem udělal přírůstek na svalech (+1,4 kg). Tento faktor je totiž klíčový nejen pro lepší vzhled, vyšší sebevědomí a větší sílu, rychlost a výdrž, ale především na budoucí rychlejší spalování dalšího tuku.

(Při tomto měření mi dokonce „hodnotítko“ doporučilo zvýšit příjem kalorií o celou stovku oproti minulému měření.)

Oslava? 

Oslavy hodné dobré zprávy… jen škoda, že střízlivím a že nejsem fanda do dortíků a zmrzliny. Tak jsem to večer zazdil jedním nealko pivem.

Kde jsou zatoulaná kila? 

Pokud jste stejně bystří jako já, hned jste si všimli, že výsledná hmotnost by měla být podle úbytku tuku a přírůstku svalů o něco nižší.

Detailní kontrolou výsledků jsem odhalil, že se mi v těle uložilo od minulého měření víc vody. Paradoxně to pro mě znamená, že do sebe musím dostat víc tekutin.

Další nepřítel hubnutí 

Nedostatečný pitný režim vede ke snaze organismu uschovat si vodu pro pozdější využití. Výsledkem toho je zadržování vody v buňkách, které si tímto způsobem vytvářejí zásoby.

Můj pitný režim v současné době vykazuje podobné nedostatky jako před dvěma měsíci režim stravovací. Průměr na den u mě činí 1,5 litru. Obecné pravidlo zní 3 deci na 10 kilo váhy a den. Vypít za den jednou tolik vody? Jako alkoholik bych to jednoduše dohnal večer na pivku, ale jako abstinent si s tím nějak nevím rady.

Kupředu, levá, zpátky ni krok…

Cíle do dalšího měření jsou jasné:

– udržet nastolené tempo,
– striktněji dodržovat pravidelnost stravování,
– víc dbát na pitný režim.

Důležitá data:
28. 10. 2012 – přestal jsem kouřit, 1. 1. 2013 – přestal jsem pít, 18. 1. 2013 – začal jsem jezdit Spinning®, 18. 2. 2013 – absolvoval jsem své první měření (111 kg, z toho tuku 42,3 a svalů 36,6) a dne 22. 2. 2013 jsem se začal sbližovat s posilovnou.

Moje cesta do formy 6.

Do formy aneb Jak jsem obstál?

Hotovo, dobojováno… kila tuku jsou spálena, svaly se začínají rýsovat, ceny jsou rozdány a zůstává jediná otázka.

Jak jsem dopadl?

Nebudu Vás zbytečně napínat… Vyhrál jsem... sám nad sebou ve všech ohledech – po dlouhé době mám na těle víc svalů než tuku. Poměr se překulil sice těsně, ale překulil. Kdo by smutnil nad tím, že je to zatím jen pár deka. Z únorového poměru 56,4 % tuku ku 43,6 % svalů jsem v květnu dosáhl výsledku 49,7 % tuku ku 50,3 % svalů.

Abyste nemuseli dohledávat údaje v předchozích dílech, tady je shrnutí v absolutních číslech:

Množství kosterního svalstva:

36,6 kg – únor | 39,3 kg – květen

Množství tuku:

47,3 kg – únor | 38,8 kg – květen

Ano, je to tak. Po třech měsících jsem o 8,5 kg tuku lehčí a o 2,7 kg těžší a k tomu jsem prý ještě omládl o 5 let (tato informace vyplývá z rozhovoru s jednou slečnou, která nevěřila, že už mám něco odslouženo).

Chcete vědět rozdíl mezi poměrem svalů a tuku na startu soutěže a na jejím konci?  Můj výsledný koeficient je 6,7 %. To byl šok nejen pro mě, ale i pro trenéra Boba – požádal jsem ho proto o opakovanou kontrolu výsledku – nebyla to chyba 😉

Chcete vědět, jak dosáhnout podobných výsledků?

V závěrečném příspěvků poodhalím vítěznou strategii. Chcete rovněž dosáhnout podobných, nebo i lepších výsledků? ZDE najdete pár tipů, jak na to.

Nový fitness balíček „Do formy“

A ještě jedna dobrá zpráva na závěr – Bob zařadil oficiálně do nabídky balíček Do formy. Program trvá tři měsíce a získáte v něm vše, co popisuji ve svých článcích – neomezený přístup do posilovny, na Spinning, nastavení tréninku, základní výživové poradenství… a další.

Moje cesta do formy 7.

Do formy aneb Vítězná strategie
a jak porazit hordy tuku – kardio

Když jsem si pročítal poslední článek o výsledcích soutěže Do formy, zjistil jsem, že to vypadá, jako by se toho výsledku dalo dosáhnout válením na pláži v dosahu obsluhy nedalekého baru s kokosem v ruce. Samozřejmě, že tak to není. Ale když se ohlédnu zpět, musím přiznat, že to nebylo…

První měsíc

Peklo. Nejkratší možná definice. A vlastně i pekelně výstižná. Prvních 6 lekcí SPINNINGu si pamatuji velmi živě. Bylo to zároveň mých prvních 14 dní v procesu rekultivace mé tělesné hroudy.

Bolelo mě všechno, zadek, zápěstí, předloktí, nohy od chodidel až po třísla, ramena, záda, břicho… Měl jsem co dělat, abych lekce vůbec dokončil. Dech se stal mým nepřítelem a srdeční tep byl jako válečné bubnovaní polynéských kanibalů na válečné stezce.

Peklo. 6 lekcí. 14 dlouhých dní. A pak… konečně zlom. Po prvním měsíci jsem již byl schopen nastolit tempo 5 SPINNING lekcí týdně a přežít.

A nejen to, dokonce jsem byl schopen si začít znovuobjevenou dimenzi pohybu i užívat.

Mít rád bolest

Tahle pasáž, jak by mohl nadpis napovídat, nebude o změně sexuálních preferencí. Důležité je naučit se, jak se novými aktivitami bavit i přes ohromný odpor atrofovaného svalstva.

Každý tréninkový den během soutěžních měsíců jsem překonával sám sebe. Každý trénink se tak pro mě stal novou výzvou. Některé techniky jízdy na Spinneru jsou pro začátek, jednoduše řečeno, životu nebezpečné – například „running“. Při prvních lekcích jsem tuto techniku spíše takticky proseděl.

Při každé další lekci jsem si proto vytkl za cíl vydržet práci ze sedla o chlup déle než minule. Podobných triků jsem na sebe zkoušel několik. Vyšší zátěž, vyšší frekvence, víc opakování neoblíbených technik…

Buch-buch… Buch-buch…

Tenhle zvuk je ze začátku vaším největším nepřítelem. Tak nějak nevíte, co si počít s vlastním dechem, natož pak co s vlastním tepem. Takže prvních pár týdnů nechte tepovku doma, a když vám ji někdo náhodou bude chtít vnutit, zdvořile odmítněte. Jen by Vás to zbytečně znervózňovalo a rušilo.

Já jsem začal sledovat svůj tep až ke konci druhého měsíce. V tu chvíli už jsem byl schopen se soustředit na reakce svého těla, porozumět jim a respektovat je. Do té doby bylo mé trénování bojem o holý život. Vyslyšet hlas mého těla by znamenalo jednoduše hodit ručník do ringu.

Tepovka Vám pomůže lépe kontrolovat svůj trénink. Naučí Vás, jak jezdit, aby byl trénink skutečně efektivní. Je důležité vědět, co se stane, když střídáte různé techniky a zátěže, když jste v aerobním pásmu a když přepálíte a dostanete se do anaerobního pásma. Tedy otázka nezní: „Co se stane?“ Ale: „Jak to cítíte?“

S tepovkou jsem jezdil pravidelně 2 měsíce. Během té doby jsem se naučil, jak a co potřebuji jezdit, aby byla lekce v souladu s nastavením mého tréninku.

Co se učím doteď, je, jak se během tréninku soustředit ne na výkon, ale na samotný pocit z jízdy.

Shrnutí a doporučení

Když se rozhodnete, že chcete změnit svůj životní styl, přežijte první měsíc. Jen jeden poctivý měsíc – 2 tréninky první týden, 3 tréninky druhý i třetí týden a 4 tréninky čtvrtý týden.

Dostaňte se do tempa a máte vyhráno.

(Jeďte jen tréninky zaměřené na zvýšení kondice a odbourávání tuku, tzv. kardio.) Já doporučuji Spinning. Zkusil jsem si i jiné, ale nějak mě to nebavilo. Spinning je pro mě zábava, jezdím s výbornými instruktory, kteří mají spolehlivou ruku při výběru hudebního doprovodu.

PS: Fotografie jsou autentické a žádný krteček při nich nebyl zabit, nebo zraněn.

Balíček Do formy

Bob zařadil oficiálně do nabídky balíček Do formy. Program trvá tři měsíce a získáte v něm vše, co popisuji ve svých článcích – neomezený přístup do posilovny a na Spinning, nastavení tréninku, základní výživové poradenství… a další.

Autor: Zdeněk Kurica