HANKA

Hubnout 3 kila tuku měsíčně? Stačilo jen poslouchat

Zhubnout. Být fit. Cítit se dobře ve vlastním těle.
Prevence zdravotních obtíží…

I to jsou důvody, které přivedou nejednoho z nás do továrny na svaly z oceli a spalovny tuků.

Programem Do formy ve Spinning & Fitness na Kounicově ulici už prošly desítky lidí. Jednou z nich byla i stavební inženýrka Hanka  (toho času 50 let). Co do fitka přivedlo ji? Jak se jí vedlo a jakých dosáhla výsledků? I to se dozvíte v následujícím rozhovoru.

Musím uznat, že teď vypadáte skvěle. Jak jste vypadala, než si Vás vzal do parády

  Bob?

Pořád dobře, jen všechno bylo trošku dál od kostí. Velkej zadek, prsa čtyřky, pětky, padáky…

Co jste dělala před programem Do formy?

Rekreačně jsem dělala aerobik. Snažila jsem se stravovat zdravě, ale co jsem pak zjistila, tak všechno špatně. Pořád jsem si říkala: Vždyť v pohodě, pořád se hýbu, tak o co jde. Ale pak jsem byla na sportovním víkendu. Vrátila jsem se domů, stoupla jsem si na váhu a viděla jsem tam tu ležatou osmičku. A den na to jsem se potkala s Bobem na schodech, potykali jsme si a dali řeč.

O čem?

Necítila jsem se dobře. Cítila jsem se doslova jako lemra. Hodně jsem pracovala, starala se o rodinu a vždycky se našlo něco, co bylo důležitější, než se věnovat sama sobě. Nevěděla jsem, kudy z toho ven. Potřebovala jsem někoho, kdo mě vytáhne za tu ruku a řekne mi, takhle to dělej. A to byl Bob. Koukala jsem na web a tam jsem si četla příběh člověka, který si programem prošel. Líbilo se mi to, tak jsem do toho šla. Rozhodnutá poslouchat a vydržet.

Jaké byly začátky?

Plné slz. Dlouho mi trvalo, než jsem se dostala do kondice. Zlomilo se to až po dvou měsících, a to si pamatuji přesně, kdy to bylo. Hrálo se mistrovství světa v hokeji. Abych jen tak líně nepozorovala televizi, vylezla jsem si na orbitrek a čekala, jak zápas dopadne. Výsledek si nepamatuji, ale vím, že se hrálo prodloužení, pak ještě jedno, a nakonec došlo na penalty. Zhruba od poloviny třetí třetiny jsem si říkala, že slezu, až dohrají. Vydržela jsem to a cítila se neskutečně dobře.

Zapochybovala jste někdy o tom, co Vám Bob doporučil?

Jednou. Ve fitku jsem se potkávala se sportovní holčinou a ta jednou říkala, že už má tři kila dole a co všechno a kolik toho dělá. A to jsem zbystřila a říkala si, nemám taky přidat? Vždyť já pořád nic. Člověk, se kterým tehdy mluvila, jí na to řekl, že to nesmí tak přehánět a že nemůže makat každý den. Tak jsem se zase uklidnila a říkala si, že jestli to nebude fungovat, sprdnu Boba, protože já poslouchám. A vyplatilo se to. Holčina přestala zanedlouho chodit a já zhubla 20 kilo.

A co životospráva?

Před? Katastrofa. Jedla jsem málo a nechávala ten stav zajít až do pocitu vlčího hladu, kdy pak člověk spase všechno a vyčistí ledničku. Dlouho jsem vydržela nejíst třeba i šest nebo sedm hodin. Pak jsem přišla do potravin a už to začalo. Uvědomila jsem si, že mám vlastně hlad, a to člověk fakt sežral, co potkal. Přece to teď musím dohnat. Večer v deset, tak co si dáme? Tabulku čokolády… A pak druhý extrém, k večeři jen salát nebo zeleninu. A já přece nebudu dvě hodiny po snídani do sebe tlačit svačinu. Vždyť je to moc brzo. Nebo teď jdu cvičit, tak se nenajím, ať zhubnu… A proč čtyři kolečka šunky, když stačí jedno? No tak teď vím, že ty čtyři jsou tak akorát. Teď už mám hlad a vím, že se potřebuji najíst.

Co bylo pro Vás nejtěžší?

Hlava, hlava, hlava. Člověk tomu musí dát čas. Trvalo dlouho, než jsem se dostala do stavu, kdy jsem byla odhodlaná a připravená. Začátek byl strašný. Všechno bolí, a to už tak nespokojené hlavě na sebevědomí nepřidá. Překonat to prostě trvá, ale pak to stojí za to.

Co byste vzkázala těm, kdo se rozhodují pro změnu životního stylu?

Hlavně se z toho neposrat! A to tam klidně napište :-D.  Snažila jsem se zvládnout a skloubit všechno, ale výsledkem byla ta ležatá osmička na váze a nespokojenost sama se sebou. Dělám toho polovinu, ale ve výsledku jsem šťastnější. Mám čas pro sebe a na sebe. Ne všechno je důležité, ale cítit se dobře je základ.


Čím si Hanka prošla?

O tom, jak probíhal Hančin trénink, jsme mluvili s Bobem Drastichem, majitelem Spinning & Fitness. Bob je zároveň i Hančin trenér, který ji provedl programem Do formy.

Bobe, jak se hubne tempem 3 kilogramů tuku měsíčně?

Překvapivě jednoduše. S Hankou jsme na začátku nastavili tréninkový plán, dostala jídelníček, probrali jsme, jak a co nakupovat a jak jíst…

Jak vypadal její tréninkový plán?

Nijak zvlášť náročně. Fyzická aktivita třikrát, maximálně čtyřikrát týdně. Ze začátku jsme kladli důraz hlavně na aerobní aktivity. Stejně jako u většiny jsem i Hanku musel na začátku trošku brzdit. Většina lidí chce vidět výsledek co nejdřív, a tak si ze startu pořádně naloží. To je ale často na škodu. Tělo potřebuje čas na regeneraci a odpočinek.

A jak to bylo s jejím jídelníčkem?

Potraviny si uměla vybrat správně, ale dělala běžné chyby jako většina lidí, kteří chtějí zhubnout. Jsou to různé hlouposti, jako třeba nejíst před cvičením, jíst naposledy v podvečer a pak se až do snídaně trápit hlady, svačit ovoce, večeřet jen zeleninu… větší část dne nejedla vůbec a pak to doháněla večer. To je samozřejmě všechno špatně. Hodně lidí se ke kilům navíc neprojí, ale spíš prohladoví. To je potřeba si uvědomit. Hanka dostala jídelníček na míru, který počítal i se stravováním mimo pohodlí domova bez nutnosti nosit s sebou všude devatero krabiček. Stačilo jen poupravit pár maličkostí a dbát na pravidelnost a hubnutí šlo Hance skoro samo…

Čím ještě si musela Hanka projít?

Pravidelně jsme měřili výsledky, abychom věděli, že je vše v pořádku a že mizí ta správná kila. Na úplném začátku se dostávala do kondice hlavně na Spinningu. Poctivě si musela hlídat tepovou frekvenci. Rozjezd je lepší pomalejší. Chvíli trvá, než cvičení začne člověka správně bavit. Hanka poslouchala a dělala vše, jak měla. O tom svědčí i zhubnutých 20 kilogramů tuků tempem tří kil měsíčně. Klobouk dolů, takhle to má vypadat.

Chcete zhubnout? Přestaňte to zkoušet a přihlaste se do programu Do formy.